IZABRANI LAUREATI 22. SUSRETA HRVATSKIH TAMBURAŠKIH ORKESTARA I SASTAVA

U organizaciji Hrvatskog sabora kulture, suorganizaciji Zajednice kulturno umjetničkih udruga Zagrebačke županije, Grada Dugog Sela, KUD-a “Preporod“ i HDS ZAMP-a, u Dvorani “Preporod“ u Dugom Selu 3. i 4. listopada 2015. održan je 22. susret hrvatskih tamburaških orkestara i sastava.
Na Susretu je nastupilo 10 tamburaških orkestara iz Vrbovca, Draganića, Belice, Starog Petrovog Sela, Zlatar Bistrice, Varaždina, Zagreba, Bistre, Marije Bistrice i Trnovca te 13 tamburaških sastava iz Pregrade, Zasadbrega, Beretinca, Male Subotice, Dugog Sela, Šestina-Zagreba, Ogulina, Stupnika, Novske, Lobora, Petrijanca, Glogovca i Slavonskog Broda sa sveukupno preko 400 izvođača. Kao gost Susreta nastupio je Tamburaški orkestar Šmartno iz Slovenije. Ove godine za Susret se prijavilo i u selekciji aktivno participiralo 69 tamburaških orkestara i sastava iz 9 hrvatskih županija s oko 1100 izvođača!
Stručno povjerenstvo u sastavu Siniša Leopold (predsjednik), Roman Gross i Ivan Potočnik dodijelilo je sljedeće nagrade Hrvatskog sabora kulture:
u kategoriji koncertnih orkestara, dvije Prve nagrade i to: Tamburaškom orkestru Centra tradicijske kulture Varaždin i Tamburaškom orkestru KUD-a “Gaj“ Zagreb, Drugu nagradu Tamburaškom orkestru KUEU-a “Kaj” Zlatar Bistrica te Treću nagradu Tamburaškom orkestru Petar Zrinski HKUD-a “Petar Zrinski“ iz Vrbovca;
u kategoriji folklornih orkestara, Prvu nagradu Tamburaškom orkestru KUD-a “MAK“, Trnovec, Drugu nagradu Tamburaškom orkestru KUD-a “Lovro Ježek“ Marija Bistrica te Treću nagradu Tamburaškom orkestru KUD-a Bistra;
u kategoriji koncertnih sastava, 1. nagradu Tamburaškoj sekciji KUD-a Pregrada, 2. nagradu Kulturno umjetničkoj udruzi “Zasadbreg“, a 3. nagradu Tamburaškom sastavu KUD-a „Ježek“, Beretinec;
u kategoriji folklornih sastava, 1. nagradu Tamburaškom sastavu KUD-a “Preporod“, Dugo Selo, 2. nagradu Tamburaškom sastavu KUU-a “Zvon“, Mala Subotica te 3. nagradu Tamburaškom sastavu KUD-a “Klek“, Ogulin.
Predstavnik Hrvatskog društva skladatelja Ivan Potočnik dodijelio je “Nagradu HDS-a za najbolje izvedenu skladbu hrvatskog skladatelja“ Tamburaškom orkestru Centra tradicijske kulture Varaždin za izvedbu skladbe „Frka“ skladatelja Siniše Leopolda, a pod umjetničkim ravnanjem Tibora Büna.
Prema odluci Stručnog povjerenstva, ekskluzivni sponzor, ”Glazbalarski obrt Mario Žmegač“ dodijelio je bugariju E Tamburaškom orkestru Centra tradicijske kulture Varaždin, a prim e Tamburaškoj sekciji KUD-a Pregrada.

Pokroviteljstvo 22. Susreta potpisuju Ministarstvo kulture RH i Zagrebačka županija, a supokroviteljstvo turističke zajednice Zagrebačke županije i Grada Dugog Sela.
Najljepše Vas molimo za objavljivanje ove obavijesti čime ćete značajno doprinijeti promociji tamburice, tamburaškog stvaralaštva te očuvanju i razvoju kulturnog identiteta Republike Hrvatske.

Tajnik
Hrvatskoga sabora kulture
Dražen Jelavić, prof.
Tamburaški sastav KUU Zvon slika 1 Tamburaški sastav KUU Zvon slika 2