U prostorijama Općine Mala Subotica 14.8.2019. godine održan je sastanak zbog iznimno pogoršanog stanja sigurnosti u proteklom tjednu. Sastanku su prisustvovali svi predsjednici mjesnih odbora s područja Općine i njihovi zamjenici, načelnik općine Valentino Škvorc, i njegov zamjenik Mladen Lacković, zatim načelnik Policijske postaje Čakovec Krešimir Jurčević, te načelnik Policijske postaje Prelog Zdravko Kolarić.

Načelnik općine Valentino Škvorc izvijestio je prisutne da je u roku od par dana bilo je nekoliko krađa na području Općine. Ne poštuju se ni ljudi koji priskaču u pomoć, pa je tako kamenovano vatrogasno vozilo koje je stiglo na intervenciju. Radovi koji se obavljaju u samom Piškorovcu rijetko kad prođu mirno, bez prijetnji, a ponekad je nemoguće raditi bez policijske pratnje. Uz to mještani trpe konstantno maltretiranje ispred dućana, pogotovo u Držimurcu. Ističe i pozitivne pomake, suradnja je puno bolja sa trenutnim sazivom mjesnog odbora Piškorovec i Vijeća romske nacionalne manjine, te su pokrenuti neki radovi na samom uređenju naselja.

Gospodin Jurčević istaknuo je da su počinitelji krađa veoma brzo pronađeni i dio ukrađenog je vraćeno. Problem nastaje kod kažnjavanja, pogotovo kao je počinitelj maloljetan.

Gospodin Kolarić objašnjava da je povećana prisutnost policijskih službenika u Piškorovcu i Držimurcu, te napominje da je  potrebna veća suradnja svih aktera, pogotovo između mještana i kontakt policajca, kako bi se vidjeli pozitivni pomaci. Pozitivan primjer je što se u redovima policije zaposlio jedan Rom s područja Općine Mala Subotica.

Predstavnici romske nacionalne manjine Senad Bogdan i Ivan Kalanjoš se slažu da problemi postoje ali i da se vide pozitivni pomaci. Puno je više zaposlenih, suradnja s Općinom je uvelike poboljšana stupanjem na dužnost novog Vijeća mjesnog odbora Piškorovec i Vijeća romske nacionalne manjine. I sami imaju problema s neodgovornim pojedincima i spremni su intenzivno raditi na poboljšanju trenutne situacije kako bi u dogledno vrijeme bio moguć normalan suživot Roma i većinskog stanovništva. Predlažu da se održi zbor mještana naselja Piškorovec gdje bi se raspravilo o svim problemima koji postoje.

Konstruktivnoj raspravi priključili su se svi prisutni, napominjući da se ne vide pozitivni pomaci nego da je situacija još gora, mještani nisu zavrijedili ovaj tretman. Ljudi se boje ići u šetnju, do dućana, igrališta. Tražilo se da se kazne roditelji ako njihovo dijete počini kazneno djelo, te se izrazila ogorčenost zašto se ništa ne poduzima u vezi oružja za koje svi znaju da postoji.

Nakon rasprave, doneseni su sljedeći zaključci:

  1. Održati zbor mještana naselja Piškorovec;
  2. Mještane upoznati s novim kontakt policajcem, Miroslavom Taradijem, te ih uputiti kome se mogu u svakom trenutku obratiti za pomoć;
  3. U novu Odluku o komunalnom redu uvrstiti zabranu opijanja na javnim mjestima, te ju nakon toga u suradnji sa policijom provoditi;
  4. Osnovati Vijeće za prevenciju koje će se baviti ovom problematikom i općenito problematikom sigurnosti, biti na raspolaganju i pomoć mještanima i veza između njih i policije, predlagati konkretne poteze i radnje.