Puhački orkestar općine Mala Subotica već nekoliko godina dobiva ‘povabilo’ ili pozivnicu od općine Starše u Sloveniji. Tako je bilo i ove subote. Zadatak im je pratiti veliku povorku starih traktora, starih automobila i ljudi koji su bili u povorci, ulicama općine Starše.

No nije im to jedini zadatak. Nakon što doprate sudionike na glavnu pozornicu imaju još jedan zadatak zabaviti publiku u sklopu kulturno-umjetničkog programa koji je trajao nekoliko sati. Pa su tako od zamišljene dvije pjesme, na poziv i pljesak domaće publike, odsvirali još dvije pjesme i bili nagrađeni velikim pljeskom koji ovaj orkestar doista zaslužuje. A do jutarnjih sati goste i publiku zabavljao je domaći pop-rock sastav.

Slovenci su tu manifestaciju nazvali „Pozdrav jeseni“. To je u stvari jedno lijepo druženje ili jedna vrsta sajma gdje možete degustirati, probati i pojesti sve ono što je na štandovima ponuđeno. A ponuđeno je doista mnogo toga, od plodova jeseni pa sve do raznih vrsta hrane i pića.

Osim mnogobrojnih učesnika u kulturno-umjetničkom programu na toj manifestaciji sudjelovala je i Srbija, Bosna i Hercegovina i Hrvatska, KUD-ovi iz lijepe naše Slavonije i sami domaćini. Za vrijeme trajanja programa ljudi su uživali u raznim delicijama od kolača pa sve do gulaša, riblje juhe i raznih jela koje su pripremili domaćini i ne samo iz općine Starše nego i iz ostalih mjesta u okruženju.

Mladim članovima orkestra koji su sad bili po prvi put na ovoj manifestaciji svidjelo se to što su mogli kušati sve ono što je bilo ponuđeno na štandovima. Treba napomenuti da se ništa nije plaćalo nego je sve bilo besplatno. Na tom jesenskom sajmu sudjelovale su slovenske udruge i slovenske „kmetije“, kako oni to zovu. Kod nas u Hrvatskoj to bi bili OPG-ovi. Srećom i vrijeme je bilo lijepo i sunčano tako da je ovaj izlet u Sloveniju u potpunosti uspio.

Naravno, Slovenci zadovoljni i oduševljeni nastupom Puhačkog orkestra općine Mala Subotica pod dirigentskom palicom prof. Davora Požgaja dobili su unaprijed pozivnicu za nastup iduće godine. Jer članovi orkestra su i zapjevali uz limenu glazbu što su Slovenci jako dobro podržali i sami zapjevali.

Kada je zasvirao orkestar nastala je totalna tišina i sva publika se digla na noge i slušala skladbe koje su izvodili. Nagrada im je bio veliki i gromoglasni pljesak. Svi sretni i zadovoljni vratili se autobusom u kasnim noćnim satima u Malu Suboticu.

Tekst i fotografije: Franjo Mesarić – Frenki