U nedjelju  22.03.2015.godine održan je prvi križni put župe Mala Subotica kroz sva naselja u dužini od 22 km.

Vrijeme je bilo ugodnu za pješačenje, iako su se organizatori plašili kišnih oblaka . Na samom početku križnog puta ispred župne crkve  RBDM u Maloj Subotici okupilo se iznenađujući velik broj vjernika i to više od 210, a kasnije se broj vjernika povećao na 300, da bi se na kraju broj povećao na više od 400. Svi oni  su pjevanjem i molitvom krunice od postaje do postaje uveličali ovaj događaj. Veselje je bilo vidjeti toliko mladih i djece koji su pristigli iz svih naselja i gotovo se ne pamti da je toliki broj vjernika prošao naseljima Župe. Predvoditelj križnog puta župnik Đuro Vukalović poveo je vjernike prema prvoj postaji na „cintoru“ župne crkve i započeo križni put čitanjima, molitvom i pjevanjima. Vjernici su se aktivno uključili u križni put čitanjima na postajama križnog puta a čitali su Lovro Sabol, Ružica Švenda, Valerija Štampar, Kristina Matić, Nadica Cirkvenčić, Petra Taradi, Zrinka Banec, Roko Blažona, Josip Škvorc i Ana Blažona. Posebno treba spomenuti vatrogasce iz naselja Strelec i Držimurec koji su se u vatrogasnim  uniformama priključili povorki križnog puta. Kod Šenštatske kapelice u Maloj  Subotici vjernike je dočekao i veliki broj hodočasnika iz Soblinca mjesta nedaleko od Zagreba koji su hodočastili Mariji i pridružili se proslavi križnog puta. Za njih je to bilo veliki i neočekivani  događaj nezabilježen u krajevima iz kojih dolaze. Nakon prolaza svih 14. postaja završetak križnog puta i misno slavlje održano je u župnoj crkvi RBDM  u Maloj Subotici odakle i je u 9 sati počeo križni put. U završnoj riječi župnik Đuro Vukalović zahvalio se svima vjernicima, posebno inicijatoru ovog križnog puta Franji Jankoviću, djeci i mladima, a posebno se zahvalio  svim mjesnim odborima, vatrogascima iz Strelca  i Držimurca, udrugama iz svih naselja, članovima šenštatske obitelji, ekološkoj udruzi sv. Rok iz Benkovca i svima koji su pripomogli i počastili hodočasnike križnog puta, sendvičima, kolačima voćem i pićem za okrepu. Organizatori se posebno zahvaljuju djelatnicima Policijske uprave Međimurske koji su pomogli o osiguravanju prolaza hodočasnika javnim cestama u svim naseljima. Nadamo se da će ovaj križni put postati prepoznatljiv u srcima vjernika naše župe, a njegovo odražavanje biti će svake godine u nedjelju prije Cvjetnice. Za slijedeći križni put organizator će pripremiti neka nova odredišta postaja, trase i još neka iznenađenja za vjernike i sve one koji će sudjelovati na križnom putu. U nadi i iščekivanju 2. križnog puta do  iduće godine u mjesecu ožujku neka nas sve prati mir i dobro.

Tekst i foto :

                                                                                                       Franjo Janković

Pogledajte galeriju slika…