KRIŽNI PUT ŽUPE MALA SUBOTICA 2016.godine.

Dana 13. ožujka 2016. godine s početkom u 9:00 sati održat će se  2. KRIŽNI PUT po naseljima župe Mala Subotica. U cilju što kvalitetnijeg pohoda križni put ove godine započinje prvom postajom kod crkve Svetog Križa u naselju Sveti Križ. Trasa prolazi naseljima župe Mala Subotica, a postaje su najvećim dijelom sakralni objekti kao što su crkve, kapelice, poklonci, pilovi i raspela koja krase naša naselja i prepoznatljivi su znak same župe. Duhovnu poruku svi sudionici doživjet će tijekom prolaza postajama križnog puta svatko na svoj način. Ukupna dužina trase križnog puta iznosi 22 km, a organizator zadržava pravo promjene trase u opravdanim okolnostima obzirom na vremenske uvjete.

Duga je tradicija kod kršćanskih vjernika da u korizmenom vremenu  ili prigodom hodočašća u neka svetišta obavljaju ili mole Križni put. Danas se ta pobožnost izvodi  na različite načine. Najčešće to obavljamo u svojim crkvama i kapelama gdje su postavljene postaje Križnog puta. Neki će tu pobožnost učiniti kod svoje kuće, neki možda na bolesničkom krevetu. U novije vrijeme sve češće, pogotovo među mladima, razvija se pobožnost Križnog puta na otvorenom, sa većim ili manjim udaljenostima među postajama, bilo unutar župe, gdje im vjerski spomenici služe kao postaje ili pak to čine na razini više mjesta  ili župa. Neki taj put prolaze pješke, neki se voze  biciklima, neki jašu na konjima i tko zna na kakve  sve ideje  dolaze vjernici obavljajući tu pobožnost. Bilo gdje i bilo kako obavljali tu pobožnost, pred nama je uvijek lik Isusa i to kao patnika, koji  kroz svoje boli dolazi do smrti na križu. U novije vrijeme neki u pobožnost Križnog puta umeću postaju Isusova uskrsnuća, jer bez ostvarenja te postaje, sva muka, smrt pa i sam naš život koji živimo u ovoj suznoj dolini, ne bi imao puno koristi  niti smisla. No kad je Isus već jednom umro i uskrsnuo i tako i nama omogućio spasenje i vječni  proslavljeni život u nebu, zašto onda i nas poziva da ponovno prolazimo taj križni put. Jasno nam govori: “Uzmi svaki dan svoj križ i slijedi me.” Ili kako  jednostavno  kaže svojim učenicima: “Idi za mnom.” Rekao sam, Isus nam je omogućio spasenje, On nam je otvorio vrata neba, ali do tog cilja treba putovati kroz svoj život. Na tom životnom putu ima mnogo poteškoća, prilika i neprilika, koje nam  otežavaju to putovanje i pretvaraju ga u križni put. Čovjek se bori sa tim poteškoćama, ali je preslab da ih potpuno ukloni i nadvlada. Za to nam treba jača snaga, treba nam pomoć neba ili Boga. To Bog najbolje znade i zato u svojoj milosrdnoj ljubavi  prema čovjeku šalje svoga sina Isusa, koji preuzima na sebe naše križeve pa i samu smrt i nadvladava ih svojim uskrsnućem. Zato u svakoj pobožnosti Križnog puta, bilo gdje i bilo kako mi to obavljali želimo Bogu najprije reći hvala, a zatim po njegovu primjeru pomoći drugima, olakšati njihove križeve. Na koncu želimo zamoliti Isusa da svima nama  svojom božanskom snagom pomogne da ne klonemo pod tim životnim križevima, nego sretno stignemo na obalu vječnog uskrslog života u zajedništvu sa Uskrslim Isusom.

                                                                                                                    Đuro Vukalović

                                                                                                                          župnik

 

Trasa Križnog puta:

 križni put

 

Postaje Križnog puta:

kp1kp2