U četvrtak je Poduzetničkoj zoni Mala Subotica na pogonu ''Haix'' izvedena Javna pokazna vježba vatrogasnog područja Belica – M.Subotica – Orehovica na kojoj je sudjelovalo deset dobrovoljnih vatrogasnih društava i JVP čakovec sa čak pedeset vatrogasaca sa tog područja. Cilj vježbe je bilo spašavanje ljudi iz građevine, gašenje požara u proizvodnom pogonu, evakuacija, usklađenost i dr. Uzbunjivanje je bilo vršeno iz središnje postrojbe, odnosno JVP čakovec preko radio veze i sms poruka.

 

Vježbom je rukovodio stožer u sastavu Miroslav Kocijan (pomoćnik zapovjednika VZMŽ), Ivan Marčec (zapovjednik VZPO), Hrvoje Novaković i Vladimir Kudec (pomoćnici zapovjednika VZPO) te Velimir Pintarić (predstavnik Haix-a).
Pretpostavka kako je uslijed tehnološkog procesa na stroju za ubrizgavanje đonova „Desma“ došlo do zapaljenja, te se vatra počela širiti po pogonu. Uslijed naglog širenja požara i dima, na katu su ostale osobe kojima je potrebna evakuacija izvana. Zbog jačine požara prijeti opasnost proširenja na cijeli objekt gdje postoji velika mogućnost prijelaza i u skladište sirovina koje je visokog požarnog opterećenja. Nastankom požara vatrodojava uključuje zvučnu sirenu u pogonu. Djelatnici odmah počinju s početnim gašenjem požara, započinje evakuacija, a referent zaštite od požara zove vatrogasce na 193 koji odmah po primljenoj dojavi obavještavaju DVD Mala Subotica preko SMS poruka. Djelatnik na održavanju zatvara glavni dovod plina dok se struja isključuje automatski. DVD Mala Subotica (8 vatrogasaca) dolazi prva na požarište. Samim dolaskom na požar zapovjednik šalje dva vatrogasca da provjere da li je zatvoren plinski ventil na objektu Haix-a i šalje dvojicu vatrogasaca obučena za rukovanje dišnim aparatima u proizvodni pogon na gašenje požara sa visokotlačnim vitlom. DVD Mala Subotica u pomoć zove i ostala društva s područja kako bi zaštitili objekt sa svih strana. Tako su u vježbi sudjelovali DVD Palovec (6 vatrogasaca), DVD Držimurec Strelec (4 vatrogasaca), DVD Štefanec (4 vatrogasaca), DVD Sveti Križ (4 vatrogasaca), DVD Orehovica (4 vatrogasaca), DVD Podbrest (4 vatrogasaca), DVD Vularija (4 vatrogasaca), DVD Belica (4 vatrogasaca), DVD Gardinovec (4 vatrogasaca) i JVP čakovec (4 vatrogasaca) i to svaki sa svojim zadatkom. Vježbu koja je uspješno izvršena su komentirati predsjednik VZPO-a Zlatko Orsag i Mateja Zadravec referent zaštite od požara firme "Haix". Velik broj gledatelja nadopunili su načelnik Općine Mala Subotica Vladimir Domjanić, načelnik Orehovice Franjo Bukal i čelni ljudi tvrtke ''Haix''.