U nedjelju prije svetkovine cvjetnice 18. ožujka 2018.godine  održati će se  4. križni put  župe Mala Subotica s početkom u 9:00 sati iz naselja Sveti Križ. Početak križnog puta je ispred crkve Svetog Križa, a trasa križnog puta prolazi naseljima cijele župe i Općine Mala Subotica. Postaje su najvećim dijelom sakralni objekti kao što su crkve, kapelice, poklonci, pilovi i raspela koja krase naša naselja i prepoznatljivi su znak župe. Duhovnu poruku križnog puta ove godine pod geslom „put obraćenja“ hodočasnici  će doživjeti tijekom pohoda postajama križnog puta svatko na svoj način. Ukupna dužina pohoda križnog puta je  20km, uz  moguće promjene organizatora uzrokovane  opravdanim nepredviđenim vremenskim okolnostima.

Kao vjetar kroz prste ruke prolazi nam vrijeme. Nedavno smo proslavili Božić, a već smo ušli u vrijeme KORIZME. Vremenske prilike mjeseca veljače, kao da se uključuju u sam smisao korizme. Nakon toplog mjeseca siječnja, došla je i najljuća zima u mjesecu veljači. Simbolički gledano iza lijepog vremena dolaze i dani koji nas podsjećaju da se u rascvjetalo proljeće ulazi kroz mnoge poteškoće i probleme. Tako je sastavljen i ljudski život. Svi očekujemo neka bolja vremena, neku „Obećanu zemlju“, ali često zaboravljamo da se do obećane zemlje dolazi kroz 40 godina poteškoća pustinje. U promatranju ovog povijesnog biblijskog događaja, shvatimo da ovaj događaj nije bio u planu Boga – Osloboditeljskog zahvata, nego čovjeka koji je htio ostvariti osloboditeljski pothvat mimo pravog Boga, utječući se nekim drugim božanstvima. No na koncu ipak su shvatili Izraelci, da nema boljeg načina koji je isplanirao Bog. Zato će i na kraju u poniznosti reći: “Sve Gospodine što ti tražiš, izvršit ćemo.“ Ova povijesna događanja trebala bi biti poruka i putokaz nama. Treba se uteći i vratiti Bogu i reći sa kraljem Davidom: „Smiluj mi se Bože, jer sam sagriješio protiv Tebe.“ To treba biti i rezultat naše četrdesetdnevne KORIZME. To je put do Obećane zemlje i u konačnosti do vječne slave Uskrsnuća. Zato za početak priznajmo svoje pogrješke i grijehe. Udaljili smo se od pravoga Boga. Krenuli smo za lažnim božanstvima i njima povjerovali. Samo je jedan pravi Bog, a sva su druga božanstva lažna, a često i te kako zavodljiva. U ovo doba liberalnog kapitalizma, ljudi vide svoj izlaz u biznisu. Pomahnitali su za profitom i koristi. Vide svoje idole u onima koji su stekli materijalna dobra bez obzira na koji način i kojim sredstvima su to postigli. Ljudi su zavedeni i traže izlaz u njihovu primjeru. Zaboravili su na Isusovu opomenu: „Ne živi čovjek samo o kruhu, nego o svakoj riječi što izlazi iz usta Božjih. Božja riječ želi se potisnuti i to ljudi čine kroz razne ideologije ili izravno napadaju na one koji Riječ Božju iznose. Isus je jasno rekao: „Ja sam Istina i Život.“ On je svijetlo i pravednost. Tko želi svojim nastojanjima ostvariti tu Božju istinu i pravednost, taj nekima nije dobro došao. Treba ga ušutkati, kao što su htjeli ušutkati i samoga Isusa, pa kad su njegovi neprijatelji vidjeli da onaj siromašni, obespravljeni svijet grne za njim, da zapravo visi o svakoj njegovoj riječi, kad su zaključili da govori kao onaj koji ima vlast, koji ne govori samo po svojoj ljudskoj naravi, nego kako traži Otac nebeski koji je gospodar svega, onda su ga odlučili maknuti pa i samom osudom na smrt. Zaboravili su da je on preuzeo i njihove grijehe kako bi ih uništio u svojom smrti i uskrsnuću. Ostali su slijepi pokraj zdravih očiju i neuračunljivi uz zdravu pamet.       Zato je Isus i zamolio nebeskog Oca: „Oče oprosti im jer ne znaju što čine.“ Ono što se događalo s Isusom, događa se i onima koji njega slijede, koji se bore za obespravljene, bolesne i siromašne. Takvi postaju antikomunikativni. Isus je sam izrekao: „Ja sam blaga i ponizna srca“, znao  je oprostiti grijehe, prihvatio ih čak za svoje suradnike, ali kompromise nije prihvaćao. Njegova je riječ „DA  da, NE ne. “ Nije u tome popustio ni svom prvom suradniku sv. Petru: „ Odlazi od mene sotono, jer ti nije na pameti što je Božje, nego što je ljudsko.

Mi smo KORIZMU osmislili samo postom, molitvom, pokorom, dobrim djelima. Isus bi nam mogao reći: „To je potrebno činiti“, ali ne zaboraviti kidati spone jarmova, zadržavati radničku plaću za sebe, ne se udvarati bogatima i onima na vlasti. Krasan primjer za to često se naglašava današnji papa Franjo, ali naš hrvatski narod najljepši primjer ima u blaženom Alojziju Stepincu.

Pokušajmo u tom duhu provoditi ovogodišnju KORIZMU i naše Križne putove.

                                                                                                           Đuro Vukalović, župnik

 

IV. KP – trasa (18.3.2018)