Najprije malo o postanku DVD Sveti Križ, raspadom marofske zajednice na marofu Sveti Križ počinje se oko njega stvarati naselje koje izgrađuju i nastanjuju bivše marofske družine dajući mu tako i ime Sveti Križ, po istoimenom marofu i crkvi Svetog Križa koja se tu nalazila. Stvaranjem nove urbane sredine počinju se stvarati i nove potrebe za zaštitom naselja kao i njegovog društvenog života. Jedna od takvih potreba je i osnivanje i stvaranje društva koje će se baviti jednim tada najvažnijim problemom, a to je problem zaštite od požara koji je tada, a i danas jedan od najvećih nevolja koje mogu zahvatiti jedno domaćinstvo, a mnogo puta i čitava naselja. Stoga zbog takve potrebe počinje se sa organiziranom zaštitom od požara. Prvi takvi podaci o organiziranju mještana na zaštiti od požara u vatrogasnim spisima je pronađen zapis da je DVD Dravski sv. Križ slavilo 40. obljetnicu 1934. godine, što upućuje da je društvo osnovano 1894. godine, ali nije registrirano, kao ni druga društva u Međimurju u tadašnjim prilikama ili nije zadržalo kontinuitet opstanka za što ima više opravdanih razloga.Godina osnutka društva 1937. stoji u Zborniku hrvatskog vatrogastva od 1939. godine pod nazivom Dravski sv. Križ, a ustrojeno pod Vatrogasnu župu Prelog, pa je to službena godina kada je osnovano sadašnje dobrovoljno vatrogasno društvo.
Kao i svaki početak tako je i ovaj početak rada ovog našeg društva obilježen sa svim nevoljama i nedaćama. Društvo počinje sa radom bez šprice kao i bez ikakve osnovne opreme potrebne za rad. Tadašnji članovi kreću u prikupljanje dobrovoljnih priloga na području čitavog donjeg Međimurja, te sa prikupljenim sredstvima počinje se nabavljati oprema i ostala sredstva za daljnji rad društva. Drugi svjetski rat i teške prilike u tom periodu dovode društvo u stanovitu stagnaciju u svom djelovanju. Po završetku rata društvo se sjedinjuje sa DVD Podbrest i tako djeluje do 1953. godine, kada se ponovno osamostaljuje i počinje raditi kao samostalno dobrovoljno vatrogasno društvo. Novi početak novi problemi, društvo se opet nalazi u potpunoj neimaštini, pa tako posuđuje od DVD Mala Subotica vatrogasnu ručnu špricu kojom se služi sve do 1956. godine kada se uz pomoć svih mještana nabavlja svoj prvi vatrogasni agregat Savicu koji i dandanas je u ispravnom stanju. Nabavom novog vatrogasnog agregata počinje se osjećati povećana aktivnost u društvu stalnim pristupom mlađih članova. Sve do godine 1967. kada u društvo stupa veći broj mlađih članova tvoreći novo mlado odjeljenje i to najmlađe u ovom kraju. Gospodin Mlinarić August njihov komandir, tada jedan od najaktivnijih članova od osnutka, čitavo odjeljenje i sve ostale mlađe vatrogasce odvodi na tečaj za ispitanog vatrogasca gdje naši članovi prvi put stječu osnovna znanja o vatrogastvu. Njihov rad okrunjen je mnogobrojnim osvajanjima značajnih mjesta na vježbama koje su se tada održavale. Razvojem naselja i njegovog proširenja, a i porastom broja članova društva ukazuje se nova potreba za nabavom većeg agregata za gašenje požara. Pošto tadašnja mjesna zajednica planira vanjsko uređenje društvenog doma, vatrogasci uzimaju radni dio na sebe i tako prikupljaju sredstva kao i dobrovoljne priloge mještana koje upotrebljavaju za nabavku novog većeg agregata za gašenje marke Magirus koji je nabavljen 1973. godine i dan danas nam odano služi. Stalnim porastom opasnosti od požara i to novim za požar opasnim materijalima, kao i odlaskom muškog djela na rad u razna poduzeća i inozemstvo u društvo se počinje stvarati ideja za osnivanjem ženskog vatrogasnog odjeljenja i tako uključivanjem domaćica u izravnu zaštitu od požara. Takva ideja urodila je plodom kada je godine 1978. osnovano prvo žensko odjeljenje na području tadašnje općine Čakovec. Da bi se što bolje pripremile domaćice na zaštiti od požara organiziran je tečaj za vatrogasce čiji su polaznici bile sve članice našeg društva, kao i ostali članovi koji do tada nisu završili taj tečaj. Žensko vatrogasno odjeljenje bilježi mnogobrojne uspjehe na različitim takmičenjima, međuopćinskim kao i na susretima vatrogaskinja Podravine i Međimurja čiji su i jedini predstavnici bile članice našeg društva. Komandir ženskog odjeljenja, a po potrebi i društva, gospođa Slavica Tisaj, uspješno završava obuku za vatrogasnu časnicu, pa tako i postaje jedna od prvih žena sa časničkim činom na području tadašnje općine Čakovec. Zbog ukazane potrebe za gradnjom novog spremišta i proširenja društvenog doma, svi članovi DVD-a, a posebno mladi članovi tada Dejan Bašek, Jadranka Sermek, Tamara Horvat, Valentina Švec, Mladen Habula uz podršku starijih članova maksimalno se angažiraju na gradnji, pa tako i dovode do završetka istih zahvaljujući gospođi Slavici Tisaj, koja nas je nažalost napustila prije pet godina, i predsjednici tada Mjesnog odbora gospođi Mariji Kramar, a našoj i danas aktivnoj članici dugujemo zahvalnost jer su nam ugradile ljubav prema vatrogastvu, vodile nas na natjecanja sa traktorskom prikolicom, jer vatrogasno vozilo bilo je tada nedostižni san. Stalnim pristupom mladeži u društvo i njihovom sudjelovanju na raznim vatrogasnim natjecanjima kao i sve većem njihovom angažiranju u rukovođenju našim društvom ukazala se i potreba za nabavom vatrogasnog kombi vozila u čijoj su se nabavi maksimalno angažirale mlade snage našeg DVD-a. Da bi uspjeli sakupiti sredstva potrebna nam za vozilo, 1998. godine bili smo domaćin županijskom natjecanju vatrogasne mladeži, te uz pomoć VZMŽ i mještana Svetog Križa 11. rujna 1999. godine imali smo svečanu primopredaju vozila marke Mercede, koje smo nabavili doduše rabljeno, ali nas i dan danas dobro služi. Uz nabavku vozila izvršena je nabavka nove prikolice za pumpu i ostalu opremu, koju su naši članovi nadogradili sa rampom za pumpu i nosačima za usisne cijevi. Uz pomoć sponzora izradili smo sprave za uvježbavanje mladeži i prepreke za štafetu mladeži i seniora. Prošle godine kupili smo uz pomoć VZMŽ zaštitna odjela i čizme. Zbog posjedovanja sve više opreme vatrogasno spremište postalo je premalo, pa je društvo uz pomoć VMO Sveti Križ pokrenulo izrađivanje projektne dokumentacije i ishođenje potrebitih dozvola za dogradnju vatrogasnih prostorija koje bi zadovoljavale naše potrebe. Vjerujemo da ćemo ipak uspjeti uz probleme koje imamo kod ishođenja dozvola, do kraja ove godine napraviti temelje za predviđeni objekat.
Društvo je i kroz ovaj period ostvarilo i zapažene rezultate na natjecateljskom dijelu, pa ću spomenuti da je naša  ženska A ekipa 1994. godine osvojila treće mjesto na županijskom natjecanju, također djeca muški su bili županijski prvaci 2000. i viceprvaci 2004. godine, a da miješana ekipa mladeži muški, i to samo nakon dvije sezone što je društvo uspjelo oformiti ekipu mladeži osvojila treće mjesto na županijskom natjecanju prošle godine. Obrazovanju i usavršavanju društvo je uvijek davalo veliku pažnju i brigu, tako da je društvo tijekom proteklih 70. godina uvijek imalo kvalitetan kadar. Danas društvo okuplja 52 člana i to:
–    29 muških
–    11 žena
–    12 članova vatrogasne mladeži
Stručna osposobljenost članstva je slijedeća:
–    2 vatrogasna časnika I klase
–    2 vatrogasna dočasnika I klase
–    4 vatrogasna dočasnika
–    32 vatrogasca I klase
–    12 vatrogasaca pripravnika
–    1 vatrogasni sudac
Rad našeg društva pomažu podupirajući članovi, a to su gotovo sva domaćinstva u Svetom Križu, a i šire. Nažalost ili više na sreću u našoj sredini imamo zabilježen samo jedan veći požar štaglja od udara groma koji se dogodio 2000. godine gdje se pokazala solidarnost kako kod gašenja tako i kod izgradnje novog štaglja svih mještana našeg sela i susjednog nam Podbresta i Općine Mala Subotica, obzirom da se radilo o staračkom domaćinstvu bez redovnih primanja.
Od osnutka društva, sve do danas u društvo je radio veliki broj aktivista i zaljubljenika u vatrogastvo, pa svima njima upućujemo jedno veliko hvala.
Tijekom proteklih 70. godina društvo je uvijek dobro surađivalo i radilo s tijelima lokalne vlasti, a što činimo i danas, a sve u interesu što bolje i učinkovitije zaštite od požara, na čemu im se najtoplije zahvaljujemo. Velika hvala na pruženoj potpori tijekom svih proteklih godina i višim vatrogasnim organizacijama VZPO Belica-Mala Subotica-Orehovica i Vatrogasnoj zajednici Međimurske županije.
Neka nam uvijek živi dobrovoljno vatrogastvo.