Blažena Djevica Marija ima posebno mjesto u srcu hrvatskog naroda i vjernika. Njoj su se tijekom hrvatske povijesti podizale crkve i nju se nazivalo vjernom zaštitnicom  hrvatskog naroda i Kraljicom Hrvata.

Stoga svim stanovnicima Općine Mala Subotica želim sretan i blagoslovljen blagdan Velike Gospe.

 

Načelnik općine Vladimir Domjanić

 

 

Više o…

 

Velika Gospa je dan svetkovine Uznesenja Blažene Djevice Marije na nebo.

Slavi se 15. kolovoza svake godine. Taj dan je i državni blagdan u Republici Hrvatskoj.

Na svetkovinu, mnoštvo vjernika hodočasti u mnogobrojna Marijina svetišta. Prema katoličkoj teologiji, Marija je uznesena na nebo, dušom i tijelom. Nauk o Marijinu uznesenju na nebo, proglasio je papa Pio XII., 1.studenog 1950. Tome prethodi duga tradicija, stara gotovo kao i samo kršćanstvo. Mnogi crkveni oci i sveci poput sv. Bernardasv. Antuna Padovanskoga i dr., kroz stoljeća su razmatrali i pisali o Marijinu uznesenju na nebo.

 

Blagdan se slavi u velikom broju država, ponajviše u Europi i Južnoj Americi. Održavaju se procesije i festivali. Anglikanci i luterani slave blagdan, ali bez službenog spominjanja riječi „uznesenje”.